Suomi-Ruotsi -maaottelun aikataulut ja tulokset

Ruotsi-ottelun aikuisten, kilpakävelyn ja nuorten otteluiden livetulokset ja starttilistat löytyvät täältä

Matti Hannuksen kolumni Finnkampenin taktiikkapelistä

Ruotsi-ottelu Ylen kanavilla

Lauantai 4.9.

Klo 17.20 TV2

Klo 17.50 Yle Puhe

Sunnuntai 5.9.

Klo 13.00 TV2

Klo 13.00 Yle Puhe

Aikataulu (ajat Suomen aikoja) 
Lauantai 4.9.

13.00 10 km N (*)

16.53 Seiväs N

16.50 Kävelymaaottelu 10000 m M + 5000 m N

17.05 Kolmiottelu/korkeus N

17.10 Kolmiottelu/korkeus M

17.35 Kuula M

17.55 100 m M

18.03 100 m N

18.15 5000 m M

18.20 Kolmiloikka M

18.37 3000 m ej N

18.45 Keihäs N

18.50 Kolmiottelu/Kuula M/N

18.57 400 m M

19.05 400 m N

19.15 800 m M

19.30 Korkeus M

19.35 110 m aj M

19.45 Kolmiottelu/110 m aj M

19.55 Pituus N

19.57 Kolmiottelu/100 m aj N

20.05 Keihäs M

20.10 Kuula N

20.15 4 x 100 m Pojat

20.22 4 x 100 m Tytöt

20.30 4 x 100 m M

20.37 4 x 100 m N

20.45 800 m N

(*) Juostaan maantiekilpailuna Etelä-Djurgårdenin kaduilla

 

Sunnuntai 5.9.

13.10 Moukari M

13.30 400 m aj N

13.40 400 m aj M

14.00 Korkeus N

14.05 Moukari N

14.15 3000 m ej M

14.35 5000 m N

15.00 200 m N

15.05 Kolmiloikka N

15.07 200 m M

15.15 Kiekko M

15.17 10 000 m M

15.20 Seiväs M

16.07 100 m aj N

16.15 Kiekko N

16.17 Pituus M

16.22 4 x 400 m N/T

16.30 4 x 400 m M/P

16.40 1500 m N

16.50 1500 m M

Maaottelun pistelasku: 1. sija 7 pistettä, 2. sija 5 pistettä, 3. sija 4 pistettä 4. sija 3 pistettä, 5. sija 2  pistettä ja 6. sija 1 piste.

Viestissä 1. sija 5 pistettä, 2. sija 2 pistettä

 

Nuorten Ruotsi-ottelun aikataulu (Ajat Suomen aikoja)

Nuorten ottelusta on maksullinen nettilähetys, joka löytyy täältä https://www.friidrott.se/Nyheter/allmannanyheter/2021/Augusti/friidrottskanalenlivesanderungdomsfinnkampen

Lauantai 4.5.

12.20 Kolmiottelu/korkeus P/T

12.55 Seiväs P

12.58 Kiekko P/T

13.02 400m P

13.10 400m T

13.20 2000m ej P

13.20 Kolmiloikka P/T

13.35 100m T

13.45 100m P

13.55 3000m P

14.07 Kolmiottelu/kuula P/T

14.10 1500m ej T

14.15 Korkeus T

14.20 Keihäs P/T

14.251500m T

14.45 110m aj P

14.57 Kolmiottelu 110 m aj P

15.07 100 m aj T

15.15 Kolmiottelu 100m aj T

20.15 4x100m P

20.22 4x100m T

Sunnuntai 5.9.

10.20 Moukari P/T

10.40 300m aj P

10.50 300m aj T

10.55 Seiväs T

11.05 1500m P

11.15 Korkeus P

11.20 3000m T

11.30 Pituus P/T

11.35 Kuula P/T

11.40 200m P

11.50 200m T

12.00 800m P

12.10 800m T

16.22 4x400m N/T

16.30 4x400m M/P

 

Suomen joukkueet:
Suomen joukkueet yleisurheilun Ruotsi-ottelussa, joka kilpaillaan Tukholmassa 4.-5.9. 2021

Miehet,

100 m: Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat.

200 m: Samuel Purola Oulun Pyrintö, Roope Saarinen Viipurin Urheilijat, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat.

400 m: Erik Back HIFK-friidrott Helsinki, Filiph Johansson Gamlakarleby IF Kokkola, Viljami Kaasalainen Jyväskylän Kenttäurheilijat.

800 m: Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 Vantaa, Joonas Rinne Saarijärven Pullistus, Markus Teijula Naantalin Löyly.

1500 m: Santtu Heikkinen Lempäälän Kisa Yleisurheilu, Konsta Hämäläinen Joensuun Kataja, Joonas Rinne Saarijärven Pullistus.

5000 m: Otto Kaario Jyväskylän Kenttäurheilijat, Ossi Kekki Lahden Ahkera, Eero Saleva Helsingin Kisa-Veikot.

10000 m: Antti Ihamäki Alajärven Ankkurit, Mika Kotiranta Joensuun Kataja, Miika Tenhunen Nivalan Urheilijat.

110 m aj: Valtteri Kalliokulju Liedon Parma, Santeri Kuusiniemi Jyväskylän Kenttäurheilijat, Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat.

400 m aj: Jonni Blomqvist Borgå Akilles, Lauri Eneh Tampereen Urheilijat -38, Tuomas Lehtonen Liedon Parma

3000 m ej: Hannu Granberg Lahden Ahkera, Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat, Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot.

4×100 m: Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna, Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat, Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Roope Saarinen Viipurin Urheilijat, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat.

4×400 m: Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna, Erik Back HIFK-friidrott Helsinki, Jonni Blomqvist Borgå Akilles, Filiph Johansson Gamlakarleby IF Kokkola, Viljami Kaasalainen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Tuomas Lehtonen Liedon Parma, Samuel Purola Oulun Pyrintö.

Korkeus: Arttu Mattila Äänekosken Urheilijat, Daniel Kosonen Tampereen Pyrintö, Matias Mustonen Lempäälän Kisa Yleisurheilu.

Seiväs: Tommi Holttinen Someron Esa, Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö, Mikko Paavola Alajärven Ankkurit

Pituus: Pyry Keränen Karkkilan Pojat, Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Kalle Salminen Joensuun Kataja

3-loikka: Tuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat -58 Vantaa, Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat -68, Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet.

Kuula: Eero Ahola Porin Yleisurheilu, Arttu Kangas Kankaanpään seudun Leisku, Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä Tampere.

Kiekko: Rami Kankaanpää Ilmajoen Kisailijat, Frantz Kruger Vasa Idrottssällskap, Juha Lahdenranta Porin Yleisurheilu.

Moukari: Aaron Kangas Kankaanpään seudun Leisku, Henri Liipola Someron Esa, Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa.

Keihäs: Jami Kinnunen Äänekosken Urheilijat, Toni Kuusela Kuortaneen Kunto, Topias Laine Helsingin Kisa-Veikot.

3-ottelu: Juuso Hassi Oriveden Ponnistus, Tarmo Savola Lappajärven Veikot, Leo Uusimäki Kenttäurheilijat -58 Vantaa.

 

Naiset,

100 m: Lotta Kemppinen HIFK-friidrott Helsinki, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Johanna Kylmänen Raision Kuula.

200 m: Mette Baas Veitsiluodon Kisaveikot, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Milja Thureson Turun Toverit.

400 m: Mette Baas Veitsiluodon Kisaveikot, Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott, Milja Thureson Turun Toverit.

800 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles, Helmi Vuorimaa Lahden Ahkera, Viola Westling Turun Urheiluliitto.

1500 m: Reetta Joronen Savonlinnan Riento, Sara Kuivisto Borgå Akilles, Ilona Mononen Lahden Ahkera.

5000 m: Nina Chydenius Gamlakarleby IF Kokkola, Suvi Miettinen Helsingin Kisa-Veikot, Camilla Richardsson Esbo IF.

10000 m: Nina Chydenius Gamlakarleby IF Kokkola, Laura Manninen Kenttäurheilijat -58 Vantaa, Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi

100 m aj: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö, Saara Keskitalo Espoon Tapiot, Anni Siirtola Helsingin Kisa-Veikot.

400 m aj: Frida Hämäläinen Tampereen Pyrintö, Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott Helsinki, Nea Mattila HIFK-friidrott Helsinki.

3000 m ej: Emma Katajalaakso Lahden Ahkera, Moona Korkealaakso Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Camilla Richardsson Esbo IF.

4×100 m: Lotta Kemppinen HIFK-friidrott Helsinki, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Johanna Kylmänen Raision Kuula, Pirkitta Marjanen Porin Yleisurheilu, Anna Pursiainen Espoon Tapiot.

4×400 m: Mette Baas Veitsiluodon Kisaveikot, Frida Hämäläinen Tampereen Pyrintö, Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott Helsinki, Nea Mattila HIFK-friidrott Helsinki, Aino Pulkkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Milja Thureson Turun Toverit,

Korkeus: Ella Junnila Tampereen Pyrintö, Sini Lällä Jyväskylän Kenttäurheilijat, Heta Tuuri Lahden Ahkera.

Seiväs: Saga Andersson Esbo IF, Elina Lampela Oulun Pyrintö, Wilma Murto Salon Vilpas.

Pituus: Taika Koilahti Turun Weikot, Kira Kytölä Esbo IF, Senni Salminen Imatran Urheilijat.

Kolmiloikka: Elina Kostiainen Vihdin Viesti, Kira Kytölä Esbo IF, Senni Salminen Imatran Urheilijat.

Kuula: Kaisa Kymäläinen Oriveden Ponnistus, Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire Lapinlahti, Emilia Kangas Seinäjoen Seudun Urheilijat.

Kiekko: Katri Hirvonen Joensuun Kataja, Helena Leveelahti Virtain Urheilijat, Salla Sipponen Keuruun Kisailijat.

Moukari: Suvi Koskinen Kauhajoen Karhu, Silja Kosonen Someron Esa, Krista Tervo Karhulan Katajaiset Kotka.

Keihäs: Anni-Linnea Alanen Vaasan Vasama, Sanne Erkkola Turun Urheiluliitto, Saara Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet.

Kolmiottelu: Amanda Liljendal Borgå Akilles, Jessica Rautelin Esbo IF, Miia Sillman Tampereen Pyrintö.

Kilpakävely:

Miehet, 10000 m kävely: Joni Hava Espoon Tapiot, Sajan Irintshejev Espoon Tapiot, Aleksi Ojala Urjalan Urheilijat.

Naiset, 5000 m kävely: Anniina Kivimäki Lapuan Virkiä, Elisa Neuvonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Heta Veikkola Lapuan Virkiä.

Kolmiottelun pisteet lasketaan miehissä ja naisissa maaottelun pisteisiin. Kilpakävelijät käyvät erillisen maaottelun.

 

Suomen joukkueet nuorten Ruotsi-ottelussa
Suomen joukkue 17-vuotiaiden Ruotsi-otteluun, Tukholma, Ruotsi 4.-5.9.2021

Pojat,

100 m: Kasperi Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Niklas Viikisalo Porin Yleisurheilu

200 m: Rasmus Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Niklas Viikisalo Porin Yleisurheilu

400 m: Jere Haapalainen Tampereen Pyrintö, Antti Sainio Tampereen Pyrintö

800 m: Konsta Uuttera Tampereen Pyrintö, Martti Majuri Lappeenrannan Urheilu-Miehet

1500 m: Sisu Moilanen Turun Urheiluliitto, Luukas Kontro Jyväskylän Kenttäurheilijat

3000 m: Luukas Kontro Jyväskylän Kenttäurheilijat, Ilmari Lehmus Joensuun Kataja

2000 m ej.: Sisu Moilanen Turun Urheiluliitto, Jimi Alastalo Joensuun Kataja

110 m aj.: Rasmus Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Konsta Kankainen Tampereen Pyrintö

300 m aj.: Jere Haapalainen Tampereen Pyrintö, Antti Sainio Tampereen Pyrintö

Korkeus: Johan Grönroos Sjundeå IF, Teemu Laurikainen Oriveden Ponnistus

Seiväs: Eemil Hallikainen Kaavin Kaiku, Otto Hiivola Kalannin Vankka

Pituus: Kasperi Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Benjamin Olli Vasa Iddrottssällskap

Kolmiloikka: Deshawn Holopainen Joensuun Kataja, Sami Bärlund Tapanilan Erä Helsinki

Kuula: Paavo Puro Suolahden Urho, Juho Suominen Piikkiön Kehitys

Kiekko: Kosti Saine Kankaanpään seudun Leisku, Max Lampinen Someron Esa

Moukari: Max Lampinen Someron Esa, Simo Piirainen Kaipolan Vire

Keihäs: Otto Hämäläinen Karstulan Kiva, Lenni Yli-Kotila Kannuksen Ura

3-ottelu (korkeus, kuula, 110m aj.): Joonas Lapinkero Jyväskylän Kenttäurheilijat Juho Kallio Lapuan Virkiä

4 x 100 m: Niklas Viikisalo Porin Yleisurheilu, Rasmus Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet Benjamin Olli Vasa Iddrottssällskap, Kasperi Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet Antti Sainio Tampereen Pyrintö, Jere Haapalainen Tampereen Pyrintö

4×400 m: Jere Haapalainen Tampereen Pyrintö, Miska Koponen Viipurin Urheilijat, Antti Sainio Tampereen Pyrintö, Konsta Uuttera Tampereen Pyrintö, Joonas Lapinkero Jyväskylän Kenttäurheilijat, Rasmus Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet

 

Naiset

100 m: Essi Niskala Kuivasjärven Aura, Inkeri Ahokas Porin Yleisurheilu

200 m: Inka Pöyry Helsingfors IFK, Inkeri Ahokas Porin Yleisurheilu

400 m: Laura Loponen Oulun Pyrintö, Teresa Perttilä Helsingfors IFK

800 m: Sini Rajaniemi Lahden Ahkera, Teresa Perttilä Helsingfors IFK

1500 m: Nelli Viskari Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Saana Lappalainen Seinäjoen Seudun Urheilijat

3000 m: Nelli Viskari Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Saana Lappalainen Seinäjoen Seudun Urheilijat

1500 m ej.: Nora Kytäjä Lempäälän Kisa Yleisurheilu, Eva Peltopuro Vantaan Salamat

100 m aj.: Liina Tervo Helsingfors IFK, Jenna Vakkilainen Vantaan Salamat

300 m aj.: Laura Loponen Oulun Pyrintö, Essi Niskala Kuivasjärven Aura

Korkeus: Tuuli Järvinen Keuruun Kisailijat, Neea-Maria Joki Pohjan Koitto

Seiväs: Tuuli Järvinen Keuruun Kisailijat Vanessa Lindberg Riihimäen Kisko

Pituus: Jenna Vakkilainen Vantaan Salamat, Minja Kurtti Oulun Pyrintö

Kolmiloikka: Siiri Nyyssönen Joensuun Kataja, Sanni Lento Tampereen Pyrintö

Kuula: Tiina Järvinen Lahden Ahkera, Anette Saalismaa Pudasjärven Urheilijat

Kiekko: Iiris Veijola Hämeenlinnan Tarmo, Anette Saalismaa Pudasjärven Urheilijat

Moukari: Charlotta Sandkulla IF Åsarna, Ellen Uschanow 62,04 Raision Kuula

Keihäs: Emilia Rouvinen Hyvinkään seudun Urheilijat, Salla Koskimäki Kaustisen Pohjan-Veikot

3-ottelu (korkeus, kuula, 100m aj.): Anni Nurminen Tampereen Pyrintö, Vilma Väliharju Tampereen Pyrintö

4×100 m: Essi Niskala Kuivasjärven Aura, Inkeri Ahokas Porin Yleisurheilu, Minea Fogelholm Espoon Tapiot Inka Pöyry Helsingfors IFK, Jenna Vakkilainen Vantaan Salamat, Laura Loponen Oulun Pyrintö.

4x400m: Laura Loponen Oulun Pyrintö Teresa Perttilä Helsingfors IFK Essi Niskala Kuivasjärven Aura Eerika Koivuniemi Kauhavan Wisa Inka Pöyry Helsingfors IFK

 

Ennakkojutut:

Murto, Purola ja Kosonen median tentissä Tukholmassa: ”Virtaa riittää vielä tuloksen tekoon Ruotsi-ottelussa”

Ruotsi-ottelun kipparit valittu – Murto: Maaotteluun lähdetään voittamaan – Tilastot: Suomen miehet haastajia, naisilla tasaista

Maaottelun nettisivusto: https://finnkampen.se

Tilasto-ottelut Excel-muodossa (lajit päivittäin):

SWEvFIN Points Schedule 2021

Vastaa