New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 on superkenkä-kategoriaan kuuluva hiilikuituvahvisteinen kenkä, jonka kanssa mukavuudesta pitävä juoksija ystävystyy nopeasti. Runsaasti vaimennusta tarjoava välipohja palauttaa energiaa mainiosti, olematta kuitenkaan trampoliinimaisen kimmoisa.
Istuvuus on monilta osin onnistunut. Lesti on edeltäjäversiota kapeampi ja kisakengän henkeen osuva, päällinen hengittävä ja verkkomainen. Iltti on ohut ja molemmilta puolilta sisäosaan ommeltu. Iltti voisi tosin olla hieman pidempi. Hivenen löperöön kantakappiin kaipasimme lisää jämäkkyyttä ja sivuttaistukea. Löysä kantaosa yhdistettynä pehmeään välipohjaan tuo kaarteissa askellukseen ajoittaista kiikkeryyttä. Nauhoitus on perinteinen mutta varma.
Välipohja on kapeahko etenkin kannan kohdalta, ja kantakorkeus asettuu kisasääntöjen ylärajaan (korkeus 40 mm, droppi 8 mm). Pehmeydestä ja kapeudesta huolimatta New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 on juostessa yllättävän vakaa. Hiilikuitulevy on melko taipuisa ja maltillinen rocker-muotoilu mahdollistaa luonnollisen juoksuaskeleen. Se tekeekin SuperComp Elitestä monipuolisen vauhtikengän aina reippaista treeneistä maratoneille.
Juoksutuntuma on ennen kaikkea pehmeä ja mutkaton, ja Elite vitosen kanssa on helppo lähteä taittamaan melkeinpä mitä treeniä tahansa. Kengän luonne on enemmän pitkän matkan mukavuudessa kuin lyhyiden matkojen räjähtävyydessä. Puolimaratonille ja maratonille se sopii erinomaisesti, mutta ratavedoissa ja lyhyemmillä maantiematkoilla moni saattaa kaivata rahtusen lisää aggressiivisuutta ja tunnokkuutta.
Ulkopohjan kumi on pitävää ja kulutuskestävyys vaikuttaa hyvältä. Sporttinen puna-valko-oranssi ulkonäkö kruunaa kokonaisuuden, joskin valkoiset osat likaantuvat herkästi. Kategoriassaan New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 on enemmän monikäyttöinen treenikenkä ja pitkien kisamatkojen tossu kuin se kaikkien kisakirein ennätyskenkä.
New Balance FuelCell SuperComp Elite v5
- Paino: 213 g (M: US 10)
- Droppi: 8 mm
- Hinta: 290 €
+ Plussat
- pehmeä ja energinen vaimennus
- sallii luonnollisen askelluksen
- istuvuus
- pitävä ulkopohja
− Miinukset
- hieman löysä kantakuppi
- lyhyt iltti
- ei tarpeeksi sähäkkä lyhyille kisamatkoille



