Tammimäki-juoksu

14syys14:0017:00Tammimäki-juoksu

Tapahtuman tiedot

Sopivasti haasteellinen juoksureitti ja hyvän mielen kylätapahtuma! Yhteislähtö, miesten ja naisten sarjat. Reitin pituus noin 10,7 km. Osallistumismaksu 10€.

Ilmoittautuminen klo 13.15-13.45 ja osallistumismaksu paikan päällä kisakeskuksessa, Vartiamäentie 15, Pappinen, Joutsa. Voit halutessasi ilmoittautua myös ennakkoon: pappisenkyla@gmail.com.

Rahapalkinnot 50€, 30€, 20€ sarjan parhaille.

Kisakeskuksessa wc ja puffetti, juomapiste noin puolivälissä juoksureittiä. Reitin alussa juostaan asfaltilla pari kilometriä, sen jälkeen alkaa reipas nousu kohti Tammimäen lakea ja sieltä alas.

Tammimäki-juoksu järjestetään kolmatta kertaa Keski-Suomessa, Joutsassa Pappisen kylällä, Tammimäen jylhillä rinteillä. Tammimäki on eteläisen Suomen korkein kohta, ja reitillä on reilusti korkeuseroa, 100mpy-242mpy. Kartta nähtävissä Facebook-tapahtumassa.

Järj. Pappisen kyläyhdistys ry, pappisenkyla@gmail.com, www.pappinen.com. Yhteistyössä Joutsan Pommi.

Tapahtuma Facebookissa: https://fb.me/e/5zWfpQGw2

Aika

14.9.2025 14:00 - 17:00(GMT+03:00)

Osoite

Pappinen

Vartiamäentie 15, Joutsa

Other Events

Get Directions

Tapahtuman verkkosivu

https://www.facebook.com/events/488555400484684?ref=newsfeed