Tiedättekö tarinat Formula 1 -autoista? Moni haaveilee formula-auton testaamisesta, mutta tosipaikan tullen sellaisen ajamisesta ei tule mitään. Kevyen auton valtavia tehoja on tavallisen ihmisen lähes mahdoton hallita ja auto sinkoilee kokeneenkin kuskin käsissä pitkin rataa.
Vertaus on ehkä ontuva, mutta Asicsin Metaspeed Ray on kenties juoksukenkämaailman formula ykkönen. Höyhenenkevyt kenkä on toki nopea, mutta sitä ei oikein voi suositella juuri kenellekään.
Raysta on karsittu kaikki ylimääräinen. US 9,5 -kokoinen kenkä painaa ällistyttävät 129 grammaa, ja tuntuma on kuin juoksisi pehmeän pesusienen päälle. Välipohjan Asics on rakentanut kevyimmästä FF Leap -materiaalistaan. Pehmeyden ja kengän painon suhde on ennenkokematon. Välipohjan hiilikuitulevy on sopivan taipuisa, joten se ei pakota liikaa tietynlaiseen askellukseen.
Keveyden ja pehmeyden tuntee joka askeleella. Kantaosa on kisoissa sallittu 40 mm paksu ja Metaspeed Rayn keskeisin heikkous liittyy siihen. Tolkuttoman pehmeä ja korkea välipohja on erittäin epävakaa ja aiheuttaa merkittävää huojumista. Asicsin tuotetekstissäkin kuvaillaan, että kenkä on tarkoitettu huippujuoksijoille. Jos nilkan lihaksesi eivät ole hyvässä kuosissa, kerjäät tällä kengällä vain ikävyyksiä.
Päällinen on minimaalinen, lähes läpinäkyvä ja äärimmäisen kevyttä materiaalia. Iltti on olemattoman ohut lappu. Nauhoitus on ilahduttavan perinteinen, ja röpöläiset nauhat pitävät paketin kasassa tiiviisti ja mukavasti. Kantaosaan lisätty pieni pehmuste parantaa mukavuutta, mutta kantapäätä ympäröivästä materiaalista ei juuri sivuttaistukea saa. Kärkiosa saattaa olla kapeahko leveäjalkaisille. Ulkopohja tarjoaa riittävää pitoa asfaltilla, vaikka kulutuskestävyys lienee rajallinen. Lyhyehköt maantiekisat lienevät Raylle sopivinta käyttöä, vahvanilkkaisille pidemmätkin matkat.
Juoksukokemus on hyvin kaksijakoinen. Keveyden ja pehmeyden yhdistelmä vääntää suun hymyyn, mutta realismi iskee väistämättä mieleen, kun epävakaa kenkä muljahtelee kantapään alla. Pehmeyden osalta Metaspeed Ray on ehkä mennyt jo liiankin pitkälle, sillä moni napakampi kisatossu soveltuu ainakin kuntojuoksijan lyhyisiin maantiekisoihin luontevammin.
Aika näyttää jääkö Metaspeed Ray yksittäiseksi tutkielmaksi hyperkevyestä kisakengästä vai tuleeko vastaavista luomuksista tulevina vuosina kisakenkien valtavirtaa.
ASICS Metaspeed Ray
- Paino: 129 g (unisex US 9,5), 111 g (unisex US 7,5)
- Droppi: 5 mm
- Hinta: 300 €
+ Plussat
- höyhenenkevyt
- pehmeä ja kimmoisa vaimennus
- nopea
- hyvä pito asfaltilla
− Miinukset
- huomattava epävakaus
- ohut iltti
- jo liiankin pehmeä lyhyille maantiematkoille?



