Miskan ja Aapon ajatuksia viikko ennen EM-kisoja.
Nyt ollaan tilanteessa, jossa Posion EM-kisoihin on viikko aikaa ja pojilla on kovat halut päästä näyttämään osaamistaan kotiyleisön edessä. Olosuhteet Koillismaalla tulevat hipomaan täydellisyyttä, joka saa suupielet väkisinkin vaahdon peittoon. Vaikkakin talvi vähine lumineen ja harmittavine sairasteluineen on ollut haasteellinen, hyökkäämme luottavaisin mielin Posion hisu-karkeloihin.

Saksan maailmancup -kierrokselle saavuttiin hisupoikien osalta 50 prosentin osallistujamäärällä. Ruhpoldingissa ja Reit im Winklissä pidetyissä kisoissa lumi oli paikoittain rastien kanssa yhtä kateissa. Ensimmäiset kaksi osakilpailua Ruhpoldingin ampumahiihtostadionilla pyörittiin enemmän tai vähemmän tykkibaanoilla. Suoritukset olivat Aapolla luokkaa huonoimpia kolmeen vuoteen ja Top 20 -paikat olivat tiukassa. Usko omaan suoritustasoon oli kahden huonon kilpailun jälkeen melko maissa, ja toiveissa oli jotenkin selviytyä maaliin kohtuullisella sijalla. Mutta mitä vielä, viimeisestä osakilpailusta tulikin tähän mennessä kauden paras veto toisen sijan johdosta. Tämähän lämmitti melkein yhtä paljon kuin Saksan kevätaurinko.
Saksan maailmancupin tilalle Miska budjetoi muutaman pidemmän hiihtokilvan käyden näyttämässä puolihölmöä tasurikuntoa Vuokatti-hiihdossa ja huonoa loppukiriä Finlandia-hiihdossa. Tasurikisanoviisina käsiä alkoi kutkuttelemaan hieman liian aikaisessa vaiheessa ja 50 km kilpailussa sijoitus oli viides. Finlandiaan Miska sai kaveriksi Niklas Ekströmin, joka lopulta jätti Miskan eväspaikalle imemään geeliä, sijoitus oli 2.

Etelä-Suomen huonoista lumiolosuhteista johtuen paljon SM-kilpailuja on jouduttu perumaan. Puolangan lumivarmat olosuhteet pelastivat tilanteen, ja SM-keskimatka ja viesti päästiin kilpailemaan. Keskimatkalla Aapo nappasi pronssia ja Miska säästeli viestiin ollen 7. Viestissä Rastivarsat kesti ennakkosuosikin paineet ja nappasi kultaa. Sonkajärvi säästeli seuraaviin viesteihin.
Aapo nappasi SM-viikonlopulta nopean nuhakuumeen ja valmistautuu Posiolle Vuokatissa kotiolosuhteissa. Miska pakkasi Bemarin viimeiselle matkalleen ja suuntasi latukahviloiden luvattuun maahan Ylläkselle. Reissua täydentää muutama täsmäisku Olokselle taitoharjoitusten pariin. Aurinko paistaa ja rokki soi, mitä muuta pieni hisumies toivoa voi?
Loppuun vielä voisimme lisätä Pesupaikka-keskustelupalstalta poimitun kommentin, johon voimme molemmat yhtyä:
Hisu on niin kivaa, että sen täytyy olla syntiä.
Miskan valmistautumisleirin ohjelma Ylläksellä
Maanantai
- Aamupäivä: matkustus Ylläkselle
- Iltapäivä: Hiihto vapaa 1h
Tiistai
- Aamupäivä: hisu: taito + alamäet 2 h
- Iltapäivä: Juoksu 1 h
Keskiviikko
- Aamupäivä: Hiihto perinteinen 2 h
Torstai
- Aamupäivä: Hiihto kahville 1 h
- Iltapäivä: Hisu intervallit 1 h 20 min
Perjantai
- Aamupäivä: Hiihto vapaa 3 h
- Iltapäivä: kontrastivoima 1 h
Lauantai
- Aamupäivä: Kevyt hisu 2h
Sunnuntai
- Aamupäivä: Hiihto vapaa 2 x 10 min MK
- Iltapäivä: Matkustus Rovaniemelle
Lue myös aiemmat Hisumiesten matkassa -blogikirjoitukset:
Hisumiesten matkassa: Ysiltä aliskalla
Hisumiesten matkassa: MM-pettymys ja SM-onnistuminen
Hisumiesten matkassa: Lihatiskille jääneet makkarat ja lisääntynyt juoksusatsaus
Hisumiesten matkassa: Onnellisesti yhdessä!
Hisumiesten matkassa: Parempaan pitäisi pystyä
Hisumiesten matkassa: Kisakauden kynnyksellä
Hisumiesten matkassa: Alkutalven rientoja
Teksti ja kuvat aapo viipola ja miska tervala
Suunnistaja 2/2025