Pimeään vuodenaikaan päivätöiden jälkeen aurinko on usein jo laskenut. Selvitimme, mitä tutkimukset kertovat vähäisen valon vaikutuksista kestävyyssuorituksiin ja liikuntaan.
Parikin tutkijaryhmää on vuosien saatossa vertaillut maksimisuorituksia erilaisissa valaistusolosuhteissa. Näyttäisi, että valaistuksella ei ole juuri osuutta tunnin kestävyyssuoritukseen [3] sen enempää kuin 20 minuutin maksimisuoritukseen [6]. Syke, kuormitustuntemus ja kuntopyörällä tehdyn aika-ajon keskitehot ovat olleet samanlaisia.
Näiden muutamien tutkimusten perusteella ei siis olisi suurtakaan väliä, teetkö hiihtosuorituksesi talvisen alkuillan pimeydessä vai maaliskuun valossa. Havainto tosin pätee vain, jos lenkkiä edeltävä aika on ollut valaistukseltaan samanlaista.
	 		
	 Tilaa Juoksija.fi digi. Saat rajattoman lukuoikeuden kaikkiin Juoksija.fi:n artikkeleihin, mukaan lukien lehtien lehtiarkistot ja treeniohjelmat. 		
	 9,90 € / kk  		
	 	 		Haluatko lukea koko artikkelin?
 Juoksija.fi digi
Kirjaudu
				
			Rekisteröidy
				
			
