Pariisin Timanttiliiga: Raitanen ei löytänyt toivomaansa virettä, ”Reisi oli tyhjä”

Topi Raitanen ei löytänyt toivomaansa vauhtia Timanttiliigan Pariisin osakilpailuun lauantaina 28.8., Raitanen oli 3000 metrin estejuoksussa kolmastoista ajalla 8.42,00. Kilpailun voitti olympiakisojen pronssimitalisti Kenian Benjamin Kigen kauden kärkiajalla 8.07,12

– Onnistuttiin vaikean kauden jälkeen rakentamaan huippuvire olympialaisiin, mutta nyt reisi oli tyhjä. Yrıtin kyllä vääntää, muttei siitä tullut mitään, Raitanen sanoi.

Raitasen kauden paras aika on Tokion olympiakisoissa kahdeksannen sijan tuonut 8.17,44.

– Olympialaisten jälkeen harjoituksissa oli vielä viikon verran hyvä vire, mutta sitten tuli väsähdys. Tälläistä en ole ennen kokenut, Raitanen sanoi.

Pariisissa kärki lähti hieman yli 8 minuutin vauhtiin. Raitanen tuli letkan hännillä eikä kyennyt kiristämään vauhtia lopussa.

Kilpailussa oli dramatiikkaa heti alussa, kun olympiavoittaja, marokkolainen Soufiane el Bakkali osui rajusti ensimmäiseen esteeseen ja keskeytti.

Raitasen kilpailukausi jatkuu heti sunnuntaina Kalevan kisojen 3000 metrin estejuoksussa.

Pariisi, Ranska; Timanttiliigan kilpailu:
Miehet, 100 m (+0,7): 1) Marvin Bracy USA 10,04, 2) Nigel Ellis Jamaika 10,14.

200 m (+1,6): 1) Fred Kerley USA 19,79, 2) Kenny Bednarek USA 19,79, 3) Aaron Brown Kanada 20,20, 4) Yancarlos Martinez Dominikaaninen tasavalta 20,22, 5) Isaac Makwala Botswana 20,26, 6) Josephus Lyles USA 20,37, 7) Eseosa Desalu Italia 20,41, 8) Mouhamadou Fall Ranska 20,46.

800 m: 1) Wycliffe Kinyamal Kenia 1.43,94, 2) Ferguson Rotich Kenia 1.44,45, 3) Marco Arop Kanada 1.44,74, 4) Peter Bol Australia 1.44,88, 5) Elliot Giles Iso-Britannia 1.44,92, 6) Gabriel Tual Ranska 1.45,05, 7) Amel Tuka Bosnia-Hertsegovina 1.45,37, 8) Adrian Ben Espanja 1.45,40, 9) Clayton Murphy USA 1.45,60.

3000 m ej: 1) Benjamin Kigen Kenia 8.07,12 kk, 2) Abraham Kibiwot Kenia 8.09,35, 3) Leonard Bett Kenia 8.10,21, 4) Getnet Wale Etiopia 8.13,31, 5) Matt Hughes Kanada 8.13,77, 6) Yemane Hailesilassie Eritrea 8.15,24, 7) Osama Zoghlami Italia 8.17,24, 8) Ahmed Abdelwahed Italia 8.19,14, 9) Hillary Bor USA 8.21,02, 10) Abraham Seme Etiopia 8.23,35, 13) Topi Raitanen Suomi 8.42,00. 110 m aj (+0,7): 1) Hansle Parchment Jamaika 13,03, 2) Devon Allen USA 13,08, 3) Daniel Roberts USA 13,16, 4) Ronald Levy Jamaika 13,24, 5) Aurel Manga Ranska 13,40.

Seiväs : 1) Armand Duplantis Ruotsi 601, 2) Ernest John Obiena Filippiinit 591, 3) Chris Nilsen USA 581, 4) Sam Kendricks USA 573, 5) Kc Lightfoot USA 573

Kolmiloikka : 1) Fabrice Zango Hugues Burkina Faso 16,97 (+1,7), 2) Yasser Triki Algeria 17,16 (+1,7)

Keihäs: 1) Anderson Peters Grenada 85,98, 2) Johannes Vetter Saksa 87,20, 3) Andrian Mardare Moldova 85,43, 4) Jakub Vadlejch Tshekki 85,17, 5) Aliaksei Katkavets Valko-Venäjä 82,40, 6) Vítězslav Veselý Tshekki 80,73, 7) Julian Weber Saksa 80,40, 8) Gatis Čakšs Latvia 80,06.
Kolmen kärjen järjestys selittyy Timanttiliigan säännöllä, jossa 6. kierros ratkaisee kärkikolmikon järjestyksen.

Naiset, 100 m (+1,3): 1) Elaine Thompson-Herah Jamaika 10,72, 2) Shericka Jackson Jamaika 10,97, 3) Dina Asher-Smith Iso-Britannia 11,06, 4) Natasha Morrison Jamaika 11,09, 5) Mujinga Kambundji Sveitsi 11,12, 6) Daryll Neita Iso-Britannia 11,12, 7) Ajla Del Ponte Sveitsi 11,12, 8) Alexandra Burghardt Saksa 11,21

400 m :1) Marileidy Paulino Dominikaaninen tasavalta 50,12, 2) Sada Williams Barbados 50,30, 3) Allyson Felix USA 50,47, 4) Femke Bol Hollanti 50,59, 5) Quanera Hayes USA 50,81, 6) Natalia Kaczmarek Puola 51,32, 7) Candice McLeod Jamaika 51,41

3000 m: 1) Francine Niyonsaba Burundi 8.19,08 (kk), 2) Ejgayehu Taye Etiopia 8.19,52, 3) Margaret Kipkemboi Kenia 8.21,53, 4) Elise Cranny USA 8.30,30, 5) Fantu Worku Etiopia 8.30,76, 6) Eilish McColgan Iso-Britannia 8.31,36, 7) Karoline Bjerkeli Grövdal Norja 8.33,47.

100 m aj (+1,7): 1) Danielle Williams Jamaika 12,50, 2) Nadine Visser Hollanti 12,58, 3) Megan Tapper Jamaika 12,66, 4) Tobi Amusan Nigeria 12,69, 5) Gabbi Cunningham USA 12,86, 6) Christina Clemons USA 12,96

400 m aj: 1) Gianna Woodruff Panama 54,44, 2) Anna Ryzhykova Ukraina 54,59, 3) Janieve Russell Jamaika 54,75, 4) Nnenya Hailey USA 54,78, 5) Viktoria Tkatshuk Ukraina 54,93, 6) Emma Zapletalová Slovakia 55,61.

Korkeus: 1) Nicola McDermott Australia 198, 2) Maria Lasitskene Venäjä 198, 3) Irina Herashtshenko Ukraina 195, 4) Eleanor Patterson Australia 195, 5) Jaroslava Mahuchih Ukraina 195.

Kiekko: 1) Sandra Perković Kroatia 66,08, 2) Yaimé Pérez Kuuba 65,31, 3) Valarie Allman USA 64,51, 4) Liliana Cá Portugali 62,43, 5) Mélina Robert-Michon Ranska 62,42, 6) Denia Caballero Kuuba 61,95, 7) Kristin Pudenz Saksa 61,78

Artikkeli Raitanen ei löytänyt toivomaansa virettä Pariisin estejuoksuun: ”Reisi oli tyhjä” julkaistu alunperin sivulla Yleisurheilu.fi