Seiväshyppääjä Wilma Murron paluu kilparadoille onnistui mainiosti Oulussa Motonet GP -kisassa tuloksella 445.
– Meni sujuvammin mitä odotin. Hyppääminen oli teknisesti tasaista, ei tullut hajontaa. Kyllä tämä odotuksia nostattaa, Murto kertoi ja viittasi kuukauden päästä odottaviin MM-kisoihin Tokiossa.
Pitkän kilpailutauon ja vammoista toipumisjakson jälkeen Murto joutui aloittamaan hyppäämisen varovasti, ja hän käytti vain lyhyttä 10 askeleen vauhtia, jota hän käyttää vain harjoitellessaan. Hänen normaali kilpailuvauhtinsa on pituudeltaan lähes kaksinkertainen.
Murto aloitti lämmitellen korkeudesta 405 ja jatkoi sen jälkeen korkeuksiin 420, 430 ja 440, jotka hän ylitti ensimmäisellä yrityksellään. Korkeus 445 vaati sitten kaksi yritystä. Hypyt 450:stä olivat erittäin lupaavia, vaikka ylitystä ei tullutkaan.
– Jo 405:ssä heittelin katsomoon yläfemmoja. Jokainen ylitys oli nyt voitto, Murto kertasi iloisia tunnelmiaan.
– Toki hypyt olivat teknisesti varovaisia, kun kilpailunomaisia hyppyjä on tullut vähän, mutta nyt tekeminen parani hyppy hypyltä. Se oli vapauttavaa ja toi lisää tehoa suorituksiin.
Murto aikoo pysyä 10 askeleen vauhtitaktiikassaan vielä Ruotsi-ottelussakin puolentoista viikon päästä. Tokiossa hän aikoo olla valmis 12 askeleen vauhtiin.
Lampela 460 ja Andersson ennätykseensä 455
Murto oli tasokkaan kilpailun kolmas. Voittoon hyppäsi Elina Lampela kesän parhaallaan 460, ja hän yritti myös ennätyskorkeuttaan 473. Ennätyksensä 455 hypännyt Saga Andersson oli toinen.
– Tämä kisa oli helpotus, kun alkukesä on ollut niin vaikea. 473:ssa oli puhti jo pois, Lampela kertoi
Oulun kilpailussa saatiin myös uusi suomalainen neljän metrin ylittäjä, kun Noormarkun Nopsaa edustava Nuppu Willman paransi ennätystään 10 senttimetriä tulokseen 405.
Suunnistaja Heikkilä voitti Kotirannan ja Helanderin
Tuomas Heikkilä petrasi Oulun GP:ssä 5000 metrin ratajuoksun ennätystään 27 sekuntia kesän kotimaiseen kärkitulokseen 13.40,79. Se toi toisen sijan. Kilpailun voitti Australian Seth O´Donnell komealla soolojuoksulla ajalla 13.18,48.
– Suunnitelma oli lähteä kärkimiehen perään. Siinä vaiheessa, kun jänis vielä veti juoksua, vauhtia oli ihan hyvää, mutta kun jänis lopetti ja O´Donnell lähti kovempaa, päätin etten ihan uskalla lähteä siihen kyytiin mukaan, Heikkilä kertaili.
Heikkilä juoksi sitten tovin vuorovedolla toiseksi ja kolmanneksi juosseiden Mika Kotirannan ja Eemil Helanderin kanssa ennen kuin karkasi ja taivalsi kaksi viimeistä kilometriä yksin,.
– Pari kilsaa ennen maalia tuntui fyysisesti hyvältä ja läksin kiristämään vauhtia, Kenttåurheilijat-58:aa edustava Heikkilä sanoi.
Kahden viikon päästä suunnistuksen EM-kilpailuihin osallistuvan Heikkilän vauhti oli kovaa jo alkuvuodesta. Hän juoksi 3000 metrillä lyhyiden ratojen SE:n 7.51,13, maantievitosen 13.58 ja maantiekympillä SE:n 28.22
– Mietin, että jos on hyvä päivä ja ihan nappiveto niin 13,30 voisi olla sellainen aika, johon voisi päästä, arvioi Heikkilä mahdollisuuksiaan 5000 metrillä.
Espoon Kalevan kisojen kympin voittaja Joensuun Katajan Mika Kotiranta oli toinen kauden parhaallaan 13.45,71 ja Kalevan kisojen kaksoismestari Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Eemil Helander kolmas ajalla 13,47,02.
Kemppinen: ”Olen tosi tyytyväinen”
Lotta Kemppinen juoksi jo neljännen kerran puolentoista viikon sisään 100 metrillä 11,2-alkuisen ajan. Kemppinen kiihdytti Oulussa toiseksi ajalla 11,25. Voiton vei Yhdysvaltain Talitha Diggs ajalla 11,20. Myötäistä juoksussa oli 1,1 metriä sekunnissa.
– Olen tosi tyytyväinen. Näkyy, että perustaso on noussut tosi paljon. Toki aina haluaisi juosta sen piikkiajan, mutta pitää olla supertyytyväinen, kun uran seitsemän parhaan ajan joukossa on kuusi tänä vuonna tehtyä aikaa, Kemppinen hehkutti.
– Jos ei olisi näin paljon kisoja peräkkäin, olisi nyt voinut irrota vielä parempi aika, sanoi HIFK:ta edustava Kemppinen.
Paimion Urheilijoiden Emma Tainio oli neljäs ennätyksellään 11,57 ja Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Aino Pulkkinen viides kesän parhaallaan 11,61.
– Nyt oli sellainen juoksu, etten olisi olettanut, että tulee ennätys. Siinä oli sen verran yrittämistä askelpituuden ja rentouden suhteen. Eikä alku ollut mikään paras, mutta sitä ei pidä hätkähtää, Tainio sanoi.
Pulli ponnisti myötätuuleen 797
Illukka sivusi kauden parastaan
Vantaan Salamien Riku Illukka juoksi miesten 100 metrillä parhaana suomalaisena kolmanneksi ajalla 10,36, joka sivuaa hänen kauden parastaan. Juoksun voitti Etelä-Afrikan Gifu Leotlela ajalla 10,02.
Illukan mukaan vauhdissa tuntuivat vielä Espoon Kalevan kisojen juoksujen rasitukset.
– Olin alkuvuodesta loukkaantunut ja pääsin aloittamaan juoksuharjoittelun vasta vapulta. Nyt kun Kalevan kisoissa juoksin 200 metrillä kaksi kertaa ennätyksen ja 100 metrin alkuerissä myötätuulessa 10,23, jotenkin paikat eivät ole palautuneet, vaikka koko viime viikko meni palautuessa, Illukka sanoi.
– Siihen nähden ihan hyvä veto, mutta toki oli hyvät tuulet.
Tuore Suomen mestari Hämeenlinnan Tarmon Eino Vuori oli neljäs ajalla 10,41 ja Lapuan Virkiän Valtteri Louko viides ajalla 10,57.
Keränen vastatuuleen käydyn keihäskisan voittoon
Toni Keränen voitti Oulun Motonet GP:ssä vastatuuleen heitetyn keihäskilpailun tuloksella 81,46. Eemil Porvari rikkoi toisena 80 metrin rajan heitettyään 80,19. Lassi Etelätalo oli neljäs tuloksella 76,44.
Kilpailu heitettiin Oulun kentän uudella mondo-pinnalla, joka Keräsen mukaan toi heittoon pientä lisähaastetta.
– Rata oli hyvä ja tosi nopea. Ensimmäisen heiton jälkeen piti ottaa askelmerkkiä metri taaksepäin, Keränen kertoi.
Kesän mittaan tekniikan kanssa tuskaillut Keränen harmitteli, että heitot eivät olleet sitä mitä hän tavoitteli.
– Ei kyllä osunut. Pisinkin oli tänään tosi pehmeä, Keränen sanoi.
Porvari: Välineen hallinta oli vähän hukassa
Tyytyväinen ei heittoihinsa ollut Porvarikaan.
– Välineen hallinta oli vähän hukassa. Keihät lähti laahaamaan ja korkealle. Pisin heitto taas lähti matalalle kyntämään. Tuntuu, että tehoa on ihan hyvin, mutta ei vaan osu ihan kohdalleen, Porvari sanoi.
Kautensa Espoon Kalevan kisoissa avannut Etelätalo tuumi, että Kalevan kisojen rasitukset tuntuivat vielä kropassa.
– Ei ollut hyvä päivä. Verkassa jo tuntui niin vaikealta. Tämän ikäisenä nuo kaksi kisapäivää Kalevan kisoissa tekivät sen, ettei ihan ehtinyt vielä iskuun, Etelätalo sanoi.
Rinne ymmällään heikosta vireestään
Oulun GP -kisa ei tuonut helpotusta maileri Joonas Rinteen tämä kauden alavireyteen. Rinne oli juoksun kolmas ajalla 3.40,67, mutta meno tuntui työläältä.
– Kisa toisensa jälkeen on tuntunut samalta. Kun mennään mittari punaiselle ja pitäisi tehdä kisoissa ratkaisuja, niin rattaista ei löydy viimeistä vääntöä, Rinne kuvaili ongelmaansa.
Viime kesänä hänellä kulki loppukiritkin iloisesti aina SE-lukemiin 3.35,20 saakka. Tämän kesän paras on 3.36,47, mutta muut kilpailut eivät ole sujuneet toivottua vauhtia.
Juoksija on käynyt läpi myös terveystarkastuksia, mutta mitään hälyttävää ei ole toistaiseksi ilmennyt.
– Tämä ongelma pitää ratkaista ensi kauteen mennessä. Nyt harjoitukset ovat sujuneet hyvin ja kunto tuntunut vahvalta, on ollut tunne ettei muuta kuin SE-lukemia kohti, mutta sama tarina kisasta toiseen, Rinne harmitteli.
Juoksun voittaja Yhdysvaltain Anthony Camerieri parantelin ennätystään reilulla sekunnilla aikaan 3.37,19. Kakkoseksi juoksi Irlannin Shane Bracken ajalla 3.37,58.
Rinteen vanavedessä IF VOM -seuraan edustava Leonard Markén kiri ennätykseensä 3.41,24. Hänelle on tullut kesän mittaan useita juoksuja 3.40:n tuntumaan, joten haamurajan alitus voisi syntyä milloin tahansa.
Niskala jälleen ennätysvauhdissa
Kuivasjärven Auran Essi Niskala hyödynsi kotiyleisön tuen ja petrasi naisten 400 metrin aitajuoksussa ennätyksensä lukemiin 57,70. Se riitti kolmanteen sijaan.
Juoksun voitti Kanadan mestari Marie-Frédérique Poulin ajalla 57,66. Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Heidi Salminen oli toinen ajalla 57,66.
Niskala teki ennätyksensä toisessa perättäisessä juoksussa. Edellinen ennätys 57,80 toi Espoon Kalevan kisoissa viidennen sijan.
– Oli kiva juosta ennätys kotikentällä, vaikka nyt meni rytmit vähän sekaisin jossain vitosaidan kohdalla. Ihan se sitten tuli vaikka vähän haparoin takakaarteessa, Niskala sanoi.
Salmisella oli käytössä uusi askelrytmi juoksun alussa. Hän tuli kolme aitaa 15 askeleella hyvän myötätuulen siivittämänä.
– Kaarteessa ja etusuoralla oli sitten vastainen puhuri, Salminen totesi.
Suominen paras suomalainen naisten keihäänheitossa
Heittolajien Suomen mestari Sini Paukkeri voitti kelauksen
Pudasjärven Urheilijoiden Sini Paukkeri voitti naisten 100 ja 400 metrin kelaukset luokassa 54. Hänen aikansa olivat 19,14 ja 63,62. Viime viikonloppuna Paukkeri voitti luokkansa Suomen mestaruudet kuulantyönnössä, kiekonheitossa ja keihäänheitossa.
Miesten satasen nopein Oulussa oli järjestävän seuran Oulun Pyrinnön Tuomo Himanka, joka kelasi luokassa 54 vastatuuleen 15,62.
100 metrillä Himangalle hävinnyt Kuusankosken Kisan Niko Ristikangas hallitsi miesten 400 metriä kelpo ajalla 51,48.
Artikkeli Murrolla onnistunut paluu tositoimiin Oulussa – Illukka sivusi kauden parastaan – Kemppinen kiihdytti 11,25 – Pulli ponkaisi 797 julkaistu alunperin sivulla Yleisurheilu.fi