Oslolaisseurat pistävät viestiliigan pystyyn Norjassa

viestiliig norjassa
Kuva Timo Mikkola
Lukulistalle
ClosePlease login

Suomessa vajaa kymmenen vuotta sitten uudelleen henkiin herätetty Viestiliiga on toiminut inspiraation lähteenä muissa maissa.

Suomen Viestiliigan osakilpailuissa on nähty ulkomaalaisia vieraita sekä Ruotsista että Baltian maista. Muutaman vuoden seuraamisen jälkeen myös Ruotsin suunnistusliitto tarttui toimeen ja perusti Ruotsiin viestiliigan, joka järjestettiin ensimmäistä kertaa viime vuonna. 

Nyt myös norjalaiset ovat pystyttämässä oman viestisarjansa kaudelle 2025. Alulle panijana projektissa ei ole maan suunnistusliitto vaan pääkaupunki Oslon ja sen lähialueiden seurat. Oslon seudulla on havahduttu heikkoon menestykseen suurviesteissä: Jukolan ja Tiomilan voittoja ovat juhlineet pääosin ruotsalaiset seurat, ja norjalaisesta menestyksestä ovat vastanneet lähinnä Trondheimistä tuleva NTNUI sekä norjalaisvahvistukset maan ulkopuolisissa seuroissa. Oslon lähiseurat Nydalen, Halden SK ja Tyrving ovat pudonneet yksittäisiä väläytyksiä lukuun ottamatta suurviesteissä kymmenen sijan tietämille erityisesti miesten puolella. Naisissakaan suurviestivoittoja ei ole tullut sitten vuoden 2022 Nydalenin Tiomila-voiton jälkeen. 

–  Halden SK on kaivannut viestikilpailuja Norjassa. Seuran yhteishengen, nuorten, harrastajien ja huippujen välisen yhteenkuuluvuuden tunteen sekä juoksijoiden ja valmennuksen kehityksen kannalta on tärkeää, että on yhteisiä tavoitteita ja kokemuksia. Viestikilpailut ovat tässä keskeisessä roolissa, kertoo Halden SK:n Frauke Schmitt Gran Norjan suunnistusliiton sivuilla julkaistussa tiedotteessa.

Kauden 2025 liigassa on seitsemän osakilpailua. Mukana on myös sprinttiviesti, yöviesti ja Halikko-viestin kaltainen 15-stafetten. Liigassa kisataan miesten ja naisten lisäksi myös 13–16-vuotiaiden sarjassa.

Lue myös:

Tampereen Pyrintö ja Helsingin Suunnistajat juhlivat Viestiliigan 2024 kokonaisvoittoa

Suunnistaja 1/2025

Mainos
Vastaa