Uusien tutkimusten mukaan lihasten hiusverisuonisto vahvistuu ennen kaikkea kovatehoisessa harjoittelussa. Asiantuntijat muistuttavat kuitenkin, että pitkällä lenkillä on edelleen oma tärkeä roolinsa, mutta ei ehkä siinä määrin kuin on totuttu.
Hiusverisuonisto on tärkeä osa kestävyyttä ja kuntoa. Pienet hiusverisuonet kuljettavat happea ja energiaa syvälle työskenteleviin lihaksiin.
Perinteinen uskomus on ollut, että hiusverisuonisto kehittyy parhaiten matalatehoisella, pitkäkestoisella harjoittelulla, ja että erityisesti pitkät lenkit ovat tehokkaita.
Näin on kirjoitettu vuosikymmenet Juoksijankin palstoilla.
Maitohappoa käsittelevässä jutussa emeritusprofessori Heikki Rusko kuitenkin toteaa: ”Harjoittelututkimuksissa lihasten hiussuonituksen on todettu lisääntyvän vain kovavauhtisella harjoittelulla.”
Miten tämä suhtautuu perinteiseen käsitykseen pitkistä lenkeistä ja kevyestä rasituksesta?
– Tieteellisissä tutkimuksissa ei ole sellaisia tuloksia, että pitkissä peruskestävyysharjoituksissa hiussuonitus lisääntyy. Saattaa lisääntyäkin, mutta hiussuonituksen kasvu tarvitsee sellaista harjoitusta, jossa lihaksiin vaaditaan enemmän verta kuin aikaisemmin, ja keveissä pk-harjoituksissa ei ole sellainen tilanne, Rusko kertoo.
Verisuonitutkija, dosentti Ilkka Heinonen vahvistaa tiedon, mutta toteaa, että hiusverisuonitusta on tutkittu aina vain kovatehoisessa tai jopa maksimaalisessa rasituksessa, ja että tällainen harjoittelu lisää hiusverisuonistoa.
– Vertailevia tutkimuksia eri rasitustasojen välillä ei ole tehty. Täytyy myös muistaa, että kun lähtötaso on alhainen, nuorilla tai heikkokuntoisilla, kaikki harjoittelu kehittää. Hiusverisuonistoon vaikuttavat myös perinnölliset tekijät ja kuinka hyvin ominaisuus on harjoitettavissa, Heinonen kertoo.
Hän myös toteaa, että huippukestävyysurheilijat tekevät edelleen runsaasti määräharjoittelua kevyellä rasituksella.
Pitkän lenkin hyöty ja tehokkuus tulee myös siitä, että se on yksinkertaisesti normaalia pitkäkestoisempi harjoitus.
Lue myös:
Teksti ari paunonen Kuva pena rekiranta
Juoksija 8/2025
